facebook

проф. д-р Васил Гарнизов

На 07 декември 2021 г., на официална церемония в галерия „Униарт“ на НБУ,  проф. д-р Васил Гарнизов беше удостоен със званието „Почетен професор на Нов български университет“.

Академичният съвет присъди почетната титла на проф. д-р Васил Гарнизов за инициирането и неговото пряко участие в създаването, укрепването и развитието на Нов български университет и промяната на висшето образование в България. За активната му и многостранна дейност в университета по изграждане на научен капацитет и въвеждане на НБУ в широка международна мрежа, както и за създаването и утвърждаването на департамент „Антропология“ и на антропологията в България.

 

Професионалният и житейският път на Васил Гарнизов, доцeнт и доктор по антропология (3.1 Антропология, социология и науки за културата) в НБУ, е тясно свързан със създаването, укрепването и развитието на университета. Това проличава много ясно в продължаващата и до днес негова активна и многостранна дейност в университета, в прякото му участие в създаването и утвърждаването на департамент „Антропология“ и на антропологията в България, в ясно изразяваната и отстоявана гражданска позиция за развитие и укрепване на гражданското общество, както и в експертната му дейност в разнообразни сфери като регионално развитие,  национална сигурност, градско развитие, социални изследвания и др.

 

Васил Гарнизов е един от авторите заедно с Димитър Дочев и Петко Стайнов на манифеста „За Нов български университет“, публикуван във в. Век 21, бр. 1, 24 май 1990 г. Този текст играе ролята на платформа за създаване на новата образователна институция и същевременно е манифест за промяна на висшето образование у нас. Следва регистрация на Дружеството за нов български университет, в който той е съосновател и секретар, а впоследствие и основаването на университета. От 1991 г. доц. д-р Васил Гарнизов  участва в развитието и разгръщането на университета – образователна стратегия, мисия и ценности, учебни програми, научни изследвания и др. Коректността изисква да се посочат множеството изпълнени ангажименти, поети отговорности и значими дейности, в които той участва на различни водещи позиции. Той е член на Настоятелството на НБУ от неговото създаване до днес, член на Председателския съвет на НБУ, председател на Комисията за управление на проекти за стратегическо развитие.

Неразделна част от приноса му за утвърждаване на университета е и неговата инициатива и всеотдайност за създаването на департамент „Антропология“, за изграждането на структура и привличането на преподаватели, засъздаване на екип от преподаватели, изследователи и студенти, които са в основата на нова за България образователна програма и научна сфера със силно обществено въздействие. Буквално вклиняването на антропологията като академична дисциплина се случва в неблагодприятна и враждебна тогава среда, със сериозни опити за негативно въздействие по институционален път отвън. Васил Гарнизов е деен член на департамента и активен участник в разработването на множество курсове и програми по антропология с идея за изграждане на съвременно обучение, което позволява на департамента да се впише в международния научен контекст.

Той влага много усилия за развитие на международните контакти на структурата и подкрепя активната съвместна работа с водещи университети в Европа, САЩ и Канада, изгражда и подкрепя мрежа от контакти с изтъкнати антрополози. Той е в основата на създаване на първата мрежа по антропология на Балканите „Асоциацията за антропология на Балканите“, прераснала по-късно в Международна асоциация за антропология на Югоизточна Европа (InASEA).  Васил Гарнизов привлича утвърдени имена като проф. Асен Баликси (почетен професор на НБУ), създава и подкрепя изграждането на трайни отношения с водещи университети в Европа и САЩ, работи за поддържане на активно сътрудничество с антрополози във Франция и за интензивен научен обмен между антропологични департаменти и центрове. За цялостната си дейност в тази насока е награден със знака на Ордена на академичните палми от Франция.

Васил Гарнизов преподава в програмите по антропология, политически науки на английски език, кино и телевизия, фотография и др. Има сериозен принос за привличане на студенти от различни образователни направления към антропологичната проблематика, което изисква изграждане на етични отношения, на интерес и разбиране на културните различия. Има траен интерес към социалната проблематика, икономическите промени и политиката в глобален контекст, към кризите и конфликтите в отношенията на общностите и околната среда. Васил Гарнизов ръководи и участва в мащабни проекти като изследване на състоянието на българското общество, осъществява наблюдение и анализ на политически ситуации у нас, проследява  промените в средноазиатските държави, наблюдава процесите в  Черноморския регион. 

През последните години работи в областта на приложението на методите на визуалната антропология в социалните изследвания, разработва курсове по визуална антропология и представя резултатите от своята теренна работа с фотоапарат. Занимава се професионално с фотография, автор е на три самостоятелни изложби, две изложби в партньорство и участва в над пет общи фотографски изложби. Първата му самостоятелна фотографска изложба е през 2013 „Между антропологията и фотожурналистиката. Горещи репортажи от Орлов мост”.  През същата година участва в колективните фотоизложби “Светът през погледът на учените“ по време на  Европейската нощ на учените и „Експедиция на НБУ в Крит и Санторини“. През 2014 негово фото есе с 12 снимки от Украйна е включено във фотоизложбта на Canon България “Снимка на годината – България 2013”. Съвместната експозиция на Васил Гарнизов и Людмил Христов с тема „През граници“ е показвана в София, Одрин, Солун и Европейския парламент в Брюксел.

Приносът му за развитието на обществото е неотделим от дейността му за и в НБУ. Професионалната му кариера и житейският му път са богати и разнообразни откъм натрупан опит и достигнати цели, реализирани проекти и чертаене на нови. Пресечната точка е теренът, откривателството на начини на живеене и следване динамиката на промените. Теренът и емоцията от срещата с хора води до познание, което не остава скрито в научни текстове и доклади, но се появява редовно в рубрики във всекидневници по актуални проблеми, в телевизионни студиа, в срещи с хора. Теренът – светая светих за антрополога, за Васил Гарнизов всяка среща е интервю, всяко пътуване е откриване на светове… В това откривателство въвежда и своите студенти, пътува заедно с тях, показва и предизвиква дискусии. Последните години навсякъде е с голямата чанта с фотоапарат и обективи, и човек се пита как успява да съчетае заснемането и воденето на разговор. Неговите текстове и фотоси показват, че умее да прави и двете, защото притежава умение да слуша и да чува, да гледа и да вижда, да открива и запечатва в бележка, в аудио файл или в кадър „още нещо“, нещо ново, нещо различно…

Той е от антрополозите, които прилагат своето познание в практиката. Кризите и конфликтите, свързани с местното развитие и идеята за местното самоуправление са водещи и в работата му като заместник-министър в Министерството на регионалното развитие в кабинета на Иван Костов, като консултант на неправителствени организации от Европа, които идват с идея за подпомагане на местното развитие. И в тази сфера се вижда ясно неговата ангажираност, разширяването на изследваните проблеми и превръщането на новото знание в политики и мащабни проекти за реализиране на нови идеи. Той е зам.-министър в МРРБ (местно самоуправление, регионална политика, структурни фондове на ЕС – 1999–2002), генерален директор и ръководител на изследвания на Националния център по териториално развитие и жилищна политика (практическо-приложни изследвания – 1997–99. Васил Гарнизов се включва в обучения и изследвания в сферата на регионалните политики, трансграничното сътрудничество, удовлетвореност на бенефициенти. Награден с благодарствена грамота от МРРБ, Управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие” за особено висок принос при разработването на ОПРР 2007-2013, приета с решение 54 40 от 5 ноември 2007 г. от Европейската комисия.

Дълги години е експерт в Комисията по местно самоуправление, регионално развитие и благоустройство към Народното събрание, експерт в работна група по Закона за регионалното развитие, в Централното координационно звено по Специалната подготвителна програма на Европейския съюз за подготовка на Република България за структурните фондове на ЕС (1998–2001), в Управителния комитет по местна и регионална демокрация на Съвета на Европа (1997—2001), член е на Бюрото на Съвета на Европа (2000–2001).

Васил Гарнизов е ръководител и водещ екипи в национални и международни изследователски проекти, в национални и международни приложни проекти, автор е на множество статии и студии, публикувани на български и чужди езици в авторитетни научни издания. Той поддържа рубрика за актуални дебати в български издания, активен блогър е, който отразява в слово и във фотоси значими моменти от обществения живот с акцент върху промените.

Въз основа на изложеното и на проведеното обсъждане на предложението на заседание на департамент „Антропология“ от 17 юни 2021 г., както и съгласно чл. 68 от Наредбата за развитие на академичния състав на НБУ и предоставената професионална биография на доц. д-р Васил Гарнизов, убедено предлагаме присъждане на длъжност „почетен професор“ на НБУ на доц. д-р Васил Гарнизов.