Ателие по стъкло
Отговорник:
гл. ас. д-р Моника Найденова
e-mail: studio@mohika.bg
корпус 2, Център по изкуства, ателие №09
През годините Ателието (Специализираната учебна зала) по стъкло се утвърждава като място за развиване на творчески умения и популяризиране на изобразителното изкуство. Сред главните цели на Ателието е студентите да се запознаят с основните технологии при работа със стъкло.
Негови партньори са сродни ателиета в университета „Томаш Батя“ в Злин и Академията „Светла над Сазава“. Благодарение на това сътрудничество се извършва обмен на студенти от Република Чехия и студенти от Нов български университет в областта на работата с художествено стъкло.
В Ателието по стъкло към НБУ са застъпени всички техники и технологии за: художествената обработка на стъклото, студена обработка, рисуване върху стъкло, техника Тифани и витражи. Тук се разработват и проекти с приложение в областта на архитектурата.
Материална база
Оборудване:
Ателието разполага с оборудване за студена и топла обработка на стъклото.
Студена обработка:
- Хоризонтални и вертикални шлифовъчни машини
- Гравьорска машина
- Ръчни машини за студена обработка
Топла обработка
- Пещ за затапяне на стъкло
- Пещ за леене на стъкло
- Бренер за Lampworking
Международен обмен
- Университета „Томаш Батя“ в Злин и Академията „Светла над Сазава“
- Университета в Букурещ, Румъния
- Анадолски университет, гр. Ескишехир, Турция
Събития
https://news.nbu.bg/bg/news/priznanie-za-talanta-na-nash-student-po-styklo!77566
Предстоящи
Световният конкурс за студена обработка върху стъкло в град Светла над Сазава /GCWC/, Чешка република, събира най-добрите автори от цял свят, работещи в тази дисциплина на художественото стъкло. Селекцията на автори и студенти, участващи в конкурса се извършва само чрез покана от организатора. За втора поредна година събитието обявява и категория за висши учебни заведения. Студентите от ателието по стъкло в НБУ единствени, от България, получиха покана за участие в тазгодишното издание на конкурса, в категория „Средни и висши учебни заведения“. След предварително изготвяне на проекти, по зададени параметри от организатора, седем студента преминаха първоначалната селекция и са одобрени да реализират проектите си в материал. Те ще представят университета и ще се съревновават с техни колеги за престижното признание на журито.