Нов български университет възниква като дружество за реформиране на образователната система в България и се развива като модерен университет. През годините работата му е подкрепяна от стотици българи и чужденци, припознали в НБУ силата на новаторския дух и постиженията на академичната му общност. Някои от тях остават анонимни, други даряват книги или документи, а мнозина – труда и времето си, за да споделят своите знания и опит. Академичната общност на Нов български университет приема с уважение и признателност тези жестове и полага усилия да ги запази и предаде на поколенията.
Даренията, които НБУ получава, допринасят за утвърждаването на университета като модерно културно и духовно пространство. В него почетно място е отредено на Стената на дарителите, но това е само част от признателността на университетската общност. Даренията в НБУ продължават своя живот. За текстовете, документалните и изобразителните материали се грижи центърът за архивни фондове, където студентите могат да разгледат, използват и изследват материалите.
Част от даренията са показани в залите, изградени като почит към големите български имена: аудитория 130, която носи името на проф. Цеко Торбов; аудитория 131, наречена на проф. Иван Саръилиев; учебната съдебна зала 210 „проф. Константин Кацаров“; 310 аудитория „проф. Петър Мутафчиев“, в която може да бъде видян дори ръкописът на „История на българския народ“; аудитория 409 „проф. Васил Стоилов“, в която са изложени част от картините на художника, аудитория 407 „доц. Бойчо Кокинов“, аудитория 413 „проф. Георги Михайлов“, камерна зала 501 „проф. Райна Михайлова“, аудитория 110 „Уилям Гладстон“.
Дарението на Магдалина Станчева поставя началото на инициативата за създаване на колекция от лични библиотеки в Библиотеката на НБУ.
Като част от популяризирането на дарените материали и тяхната мисия в НБУ са издадени „Лекциите по обща психология“ на проф. Михалчев, книгите „Иван Саръилиев. Усилието да узнаваш“, „Прагматизмът“, „Meditationes“ – представящи текстовете на проф. Саръилиев, книгата на Бергсон „Материя и памет“ в превод на Стефан Димов, книгата-албум, посветена на Васил Стоилов, богат преглед на неговото творчество, книгата-албум „Райна Кабаиванска“, която разказва за звездната кариера на знаменитата маестра и за нейната сърдечна щедрост към младите оперни изпълнители.
Подкрепата и доверието, които НБУ намира чрез тези дарения през годините на своето изграждане, са знак на благородство и привързаност към каузата на университетското образование. Публикуваме имената на дарителите с дълбока благодарност.
- Анани Любенов – дарил средства за изграждането на Съдебна зала, необходима за обучението на студентите от програма „Право“.
- Анжела и Веселин Даневи, чрез Фондация „Контакти без ограничения“ – дарили стипендии на студенти в различни хуманитарни програми и портрета на Люба Габровска-Дюлгерова от Иван Ненов.
- Атанас Славов – дарил библиотека с литература, архивни материали и документи с висок културен принос.
- Александър Божков и Антоан Николов – дарили преподавателските си хонорари за постигането на целите и осъществяването предмета на дейност на НБУ.
- Божидар Данев – дарил средства за учредяване на фонд към Настоятелството на НБУ.
- Боян Мутафчиев – дарил библиотека с литература, архивни материали и документи с висок културен принос.
- Валентина Топузова-Торбова – дарила пълните преводи на Кант, направени от проф. Торбов, на чието име е наречена и аудитория в НБУ.
- Валерия Фол и Александра Фол – дарили част от личния архив на проф. Александър Фол, д.н., който съдържа лична и научна документация, кореспонденция, резултати от важни научни проекти, фото- и аудиоматериали.
- Вера Мутафчиева – дарила архива на проф. Петър Мутафчиев, в който е и автентичният ръкопис на „История на българския народ“.
- Галя Такова и Боряна Мусева – заели личния архив на доц. Кристиян Таков, чието име носи 207 аудитория на НБУ.
- Джордж Сорос – основател на фондация „Отворено общество“, дарил средства за изграждане на университетската библиотека, както и академични и социални стипендии за студентите.
- Димитър Паница – дарил средства за учредяване на фонд „Димитър Паница“ – за присъждане на наградите за гражданска доблест „Паница”.
- Ирина Михалчева – дарила неиздаден ръкопис на академик Димитър Михалчев.
- Кина и Елиана Арнаудови – дарили богатите изследвания на проф. Саръилиев, чието име носи 213 аудитория на НБУ.
- Магдалина Станчева – дарила лични книги, изследвания и материали, с които се поставя началото на колекция от лични библиотеки в Библиотеката.
- Райна Кабаиванска – дарила средства за учредяване на фонд за присъждане на национални и международни стипендии за обучение по оперно пеене.
- Рая Заимова, Симона Рангелова, Боян Цветков и Калин Цветков – дарили книги и част от архива на проф. Пламен Цветков, чието име носи 214 аудитория на НБУ.
- Семейство Божидар Даневи – дарило лична колекция картини за Галерия УниАрт на НБУ.
- Семейство Росица и Иван Станчеви – дарило финансови средства и личната колекция от инструменти, плочи, дискове, книги и музикална апаратура на своя син, музикантът Станислав Станчев-Стенли.
- Симеон Ангелов – дарил библиотека със литература, архивни материали и документи с висок културен принос.
- Слава Михайлова – дарила ценните изследвания на класическия филолог проф. Георги Михайлов.
- Стефан Димов – дарил поредица от преводи на произведения от френския философ Анри Бергсон.
- ТВ „Фантастико“ – дарили стипендии за участници в Майсторските класове на Райна Кабаиванска и озвучителна техника за Университетския театър.
- Явора и Василия Стоилови – дарили архива на великия български художник Васил Стоилов.
- Проф. Питър Блек – дарил повече от седемстотин книги в областта на антропологията.
- Проф. Андрей Апостолов и д-р Недка Коларова – дарили личната библиотека на проф. Иванка Апостолова, д.н. (ректор на НБУ в периода 1995-2002 г.) и колекцията от книги на проф. Апостолов в областта на физиката, биофизиката, компютърните науки и технологиите.
- Н. Пр. Джефри Кийтинг и Майк Кронинг – дарили 100 книги в областта на историята и литературата.
Изразяваме своята благодарност и към всички останали, дарили книги и произведения на изкуството или вложили лични усилия и средства, които предпочетоха да запазят анонимност. Университетската общност благодари и на всички, които редовно правят малки дарения, допринасяйки за всекидневното изграждане на Нов български университет.